Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Kontrast

Kontrast

Zmień język

Kalendarium

Rok 1999

Założenie spółki Port Lotniczy Lublin.

Rok 2007

Udzielenie promesy przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego „ zezwolenia na założenie lotniska cywilnego, użytku publicznego Lublin-Świdnik dla samolotów, o kodzie referencyjnym 4D".

Rok 2008

Marzec

Spółka Port Lotniczy Lublin SA kupuje pierwszą nieruchomość pod budowę regionalnego lotniska cywilnego w gminie Wólka.

Kwiecień

Wykonanie przez brytyjską firmę Airport Strategy and Marketing (ASM) Wstępnego Studium Wykonalności Potencjału Rynku.

Maj

Ogłoszenie konkursu na wykonanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej planowanego portu lotniczego. 

Czerwiec

Komisja Europejska wyraziła zgodę na przeznaczenie 296,6 mln zł ze środków publicznych na budowę lotniska Lublin-Świdnik. Oprócz unijnych środków na rozwój regionalny na budowę lotniska Lublin-Świdnik mają być przekazane środki z budżetu państwa i funduszy samorządów. 

Sierpień

Rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego. Sąd konkursowy, któremu przewodniczył architekt Stefan Kuryłowicz, ogłosił swoją decyzję w lubelskim Trybunale Koronnym. Zadecydowano, że port Lotniczy zostanie wybudowany według projektu polsko-hiszpańskiego konsorcjum Sener-ARE-Polconsult. Polconsult zaprojektuje płytę lotniska i pas startowy. Nad stroną architektoniczną przedsięwzięcia będzie czuwać warszawska pracownia ARE.

Listopad

Rozpoczęcie wyburzania zabudowań na terenie przyszłego cywilnego portu lotniczego.>

Rok 2009

Styczeń

Rozbiórka pierwszych budynków.

Luty

Do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie wpłynęła decyzja ministra, zezwalająca na wycięcie 142 hektarów tzw. lasu szpitalnego wokół przyszłego lotniska. Z tak uzyskanych gruntów 118 hektarów przeznaczono na pas startowy i budynki infrastruktury lotniskowej, natomiast na 23 hektarach powstały drogi dojazdowe.

Marzec

Kolejne 125 ha gruntów położonych w Świdniku lubelski ratusz wnosi do spółki Port Lotniczy Lublin SA.

Czerwiec

Zostaje ogłoszony przetarg na budowę lotniska. 

Sierpień

Odsłonięcie kwatery wojennej powstałej w wyniku przeniesienia cmentarza wojennego z terenu inwestycji.

Październik

Rozminowanie terenu, otrzymanie certyfikatu sprawdzenia i oczyszczenia terenu.

Rok 2010

Sierpień

Decyzja środowiskowa. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska podpisał decyzję podtrzymującą decyzję środowiskową wydaną przez RDOŚ w Lublinie - Decyzja ustalająca środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia pn. „Rozbudowa Regionalnego Portu Lotniczego: Port Lotniczy Lublin SA (Świdnik)".

Październik

Wojewoda Lubelski Genowefa Tokarska podpisała „Decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego", zawierającą w sobie - na podstawie specustawy lotniskowej - 3 elementy: pozwolenie na budowę, zatwierdzenie podziałów geodezyjnych oraz przejęcie nieruchomości, których nie udało się skupić. Krzysztof Grabczuk, marszałek województwa, potwierdził też wcześniejsze rozstrzygnięcie 4 pierwszych przetargów na budowę. Decyzja środowiskowa pozwoliła tym samym na rozpoczęcie pełnych prac budowlanych w październiku 2010 roku.

Listopad

Uroczystość podpisania aktu erekcyjnego i poświęcenia placu budowy lotniska stanowiła oficjalne rozpoczęcie budowy Portu Lotniczego Lublin.

Rok 2011

Luty

Zakończenie wycinki drzew na obszarze ponad 100 ha i rozpoczęcie karpowania.

Marzec

Podpisanie umowy na wykonanie płyty postojowej.

Kwiecień

Podpisanie umowy z PAŻP na instalację radiolatarni DVOR.

Maj

Podpisanie umowy z wykonawcą oświetlenia oraz odwodnienia.

Październik

Ukończenie budowy 4-hektarowej płyty postojowej samolotów oraz rozpoczęcie budowy terminala, budynku lotniskowej straży pożarnej oraz budynku technicznego.

Grudzień

Otrzymanie zezwolenia na założenie lotniska cywilnego użytku publicznego kodu 4D.

Rok 2012

Marzec

Uroczystość zawieszenia wiechy na budynku terminala.

Czerwiec

Podpisanie umowy z linią lotniczą WizzAir.

Wrzesień

Podpisanie umowy z linią lotniczą Ryanair.

Październik

Otrzymanie pozwolenia na użytkowanie obiektów budowlanych Portu Lotniczego Lublin.

Listopad

Dokonanie odbiorów budowlanych budynków: terminala, LSP oraz BTG, płyty postojowej samolotów, drogi startowej oraz dróg kołowania.

Grudzień

 • 12 grudzień – uzyskanie Certyfikatu Lotniska i dokonanie wpisu do Rejestru Lotnisk Cywilnych.
 • 14 grudzień - pierwszy oficjalny kurs pociągu, który z Dworca Głównego w Lublinie wjeżdża wprost do terminala lotniska.
  17.12.2012 – OTWARCIE PORTU LOTNICZEGO LUBLIN.
 • 17 grudzień – pierwsze lądowanie samolotu pasażerskiego (czarter) na lotnisku w Lublinie (B734). Przewoźnik - EnterAir.
 • 17 grudzień – pierwsze lądowanie samolotu rejsowego (B738) – Ryanair – Londyn-Stansted.
 • 18 grudzień – inauguracja połączeń rozkładowych do Londyn-Luton – WizzAir,  Dublina (Ryanair) oraz Oslo Sandefjord (WizzAir).

Rok 2013

Luty

 • 09 luty – pierwszy turystyczny rejs czarterowy. Pasażerowie polecieli do Egiptu.  
 • 14 luty -  o godz. 16:40 wylądował jeden z największych samolotów towarowych świata An124-Rusłan po ładunek dwóch śmigłowców wyprodukowanych przez Agusta Westland PZL Świdnik.

Kwiecień

 • 01 kwiecień - linia lotnicza Ryanair uruchomiła nowe połączenie lotnicze do Liverpoolu. 
 • 02 kwiecień - Port Lotniczy Lublin zdobył tytuł „Filar Polskiej Gospodarki 2012” w prestiżowym rankingu przygotowanym przez redakcję Pulsu Biznesu oraz czołową agencję badawczą Millward Brown SMG/KRC. 
 • 25 kwiecień - „Lubelski Orzeł Biznesu 2012”. Port lotniczy został nagrodzony w kategorii INWESTYCJA ROKU. 
 • 25 kwiecień – obsłużony 50 000 pasażer.  

Czerwiec

 • 19 czerwiec - uroczyste otwarcie kaplicy. 
 • 20 czerwiec – oficjalne odebranie wieży kontroli ruchu lotniczego. Wieża wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt, dzięki któremu piloci są informowani na bieżąco o warunkach meteorologicznych panujących na lotnisku.
 • 21 czerwiec – inauguracja pierwszego rejsu w komunikacji krajowej. Eurolot uruchomił połączenie do/z Gdańska.

Lipiec

 • 17 lipiec - obsłużony 100 000 pasażer. 

2014

Lipiec

W Porcie Lotniczym Lublin wylądował pierwszy samolot Airbus A319 Lufthansy do Frankfurtu. Trasa Lublin-Frankfurt będzie obsługiwana 2 razy w tygodniu – w czwartki i niedziele.

2015

Maj

Linie WizzAir uruchomiły połączenie lotnicze pomiędzy Sztokholmem Skavsta a Lublinem. Loty z Lublina do Sztokholmu będą realizowane dwa razy w tygodniu - we wtorki i soboty.

Lipiec

Port Lotniczy Lublin obsłużył półmilionowego pasażera. Była nią Pani Elżbieta Słonina, która przyleciała z Londynu (Luton) na pokładzie samolotu linii lotniczych Wizz Air.
Panią Elżbietę przywitali przedstawiciele Portu Lotniczego Lublin oraz linii lotniczych Wizz Air. Pasażerka otrzymała od Wizz Air voucher na zakup biletów o wartości 500 zł oraz komplet walizek od Portu Lotniczego Lublin.

Wrzesień

 • 14 wrzesień - w Porcie Lotniczym Lublin oficjalnie została otwarta baza operacyjna Wizz Air. Od dziś samolot Airbus A320 węgierskich linii lotniczych będzie stacjonował w Lublinie. Dzięki temu na mapie połączeń lubelskiego lotniska pojawią się kolejne destynacje: Doncaster Sheffield, Bruksela (Charleroi) oraz Glasgow.

 • 24 wrzesień - Port Lotniczy Lublin oficjalnie ogłosił rozpoczęcie współpracy z włoską firmą Xpress Handling. Dzięki temu na terenie lotniska powstanie m.in. budynek zaplecza obsługi naziemnej lotniska, a w przyszłości magazyn czasowego składowania towarów. Inwestycja znacznie usprawni obsługę przesyłek, które już teraz są odprawiane w porcie. Pozwoli to również na zwiększenie ruchu towarowego. Xpress Handling jest agentem obsługi i operatorem dwunastu terminali towarowych na terenie Włoch oraz na Malcie i w Albanii. Inwestycja w Lublinie będzie piętnastym oddziałem tej firmy.

Październik

Ponowne uruchomienie przez Ryanair lotów z Lublina do Dublina. Samoloty na tej trasie będą operować dwa razy w tygodniu, w środy i niedziele.

Powrót