Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Kontrast

Kontrast

Zmień język

Port Lotniczy Lublin: Zobacz zdjęcia pierwszego Polaka, który przeleciał przez Atlantyk w rekordowym czasie

08Maj
2013
Port Lotniczy Lublin: Zobacz zdjęcia pierwszego Polaka, który przeleciał przez Atlantyk w rekordowym czasie
08-05-2013

W 80 rocznicę rekordowego przelotu nad Atlantykiem, 8 maja, w terminalu Portu Lotniczego Lublin została otwarta wystawa poświęcona dokonaniom Stanisława Skarżyńskiego.

Od 8 maja, przez najbliższy miesiąc w terminalu Portu Lotniczego Lublin będzie można obejrzeć wystawę poświęconą dokonaniom Stanisława Skarżyńskiego - pierwszego Polaka, który przeleciał przez Atlantyk, ustanawiając światowy rekord w długości przelotu.
Wystawę przygotował i otworzył dr Roman Kozłowski, adiunkt z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
Stanisław Skarżyński (1899-1942) to pilot, pułkownik, w czasie II wojny światowej pilot w polskim 305 dywizjonie bombowym (zginął na Morzy Północnym, podczas powrotu z nalotu na Bremę). Przede wszystkim jednak, Skarzyński to pierwszy Polak, który przeleciał przez Atlantyk, ustanawiając światowy rekord w długości przelotu.

8 maja 1933 roku Skarżyński, na polskim turystycznym samolocie RWD-5 bis (znaki SP-AJU), jako pierwszy Polak przeleciał Atlantyk. Wystartował 7 maja o godz. 23 z zachodniego wybrzeża Afryki. Po blisko 21-godzinnym locie (ponad 17 godzin nad oceanem) wylądował w Brazylii. Wynikiem 3 582 km ustanowił międzynarodowy rekord w klasie II samolotów turystycznych, za co otrzymał Medal Bleriota, przyznany przez FAI (Międzynarodową Organizację Lotniczą).

Na wystawie, zatytułowanej „Wielki Afrykańczyk” przybliżono dzieciństwo i okres wojskowy Skarżyńskiego.Oprócz przelotu przez Atlantyk, wyakcentowany został również wcześniejszy lot dookoła Afryki, który uczynił Skarżyńskiego pilotem znanym na całym świecie. Wystartował on z Warszawy 1 lutego 1931 roku. Przez Belgrad, Ateny, Kair dotarł do Atbary. a następnie przez Chartum, Malakal, Jubę, Kisumu, Abercon, Elisabethville i Luebo, Leopoldville, Port Gentil, Duala, Lagos, Abidjan, Bomako, Dakar, Port Etienne, Villa Cisneros, Cabo Yubi, Agadir i Casablanca, Alicante do Paryża, skąd wrócili do Warszawy. Było to 5 maja 1931 roku. Długość trasy nad Afryką wynosiła 25 770 km.
Wystawę będzie można oglądać przez miesiąc.
Powrót