Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Kontrast

Kontrast

Zmień język

Port Lotniczy Lublin skończył rok!

17Gru
2013
Port Lotniczy Lublin skończył rok!
17-12-2013

17 grudnia minął rok odkąd w Porcie Lotniczym Lublin wylądował pierwszy samolot. W trakcie dwunastu miesięcy działalności 188 369 pasażerów wybrało lubelskie lotnisko. Dzięki niemu mieszkańcy Lubelszczyzny mogli skorzystać z wakacyjnych połączeń czarterowych, a przedsiębiorcy zyskali łatwość nawiązywania kontaktów biznesowych.

- Jestem zadowolony z dotychczasowych wyników jakie udało nam sięosiągnąć. Mamy trzech przewoźników i regularne loty do 5 destynacji. Już wiemy, że w następnym roku rozpoczną się loty do Mediolanu. Nadal prowadzimy rozmowy z liniami lotniczymi, nie tylko z niskokosztowymi. Naszym priorytetem jest dalsza rozbudowa siatki połączeń w 2014 roku – mówi Prezes Portu Lotniczego Lublin Krzysztof Wójtowicz.
 
Od pierwszych dni funkcjonowania lotniska, pasażerowie mogli korzystać z usług dwóch największych i najbardziej oczekiwanych przez pasażerów przewoźników niskokosztowych – linii lotniczych Ryanair oraz WizzAir. Dzięki temu Londyn (dwa lotniska: Stansted oraz Luton), Oslo, Dublin były na wyciągnięcie ręki. W sezonie letnim siatka lotów została uzupełniona o Liverpool. W czerwcu 2013 r. lotnisko zyskało pierwsze krajowe połączenie, dzięki polskim linio lotniczym Eurolot. Loty do Gdańska początkowo miały być realizowane jedynie w sezonie letnim. Jednak ogromne zainteresowanie tą trasą sprawiło, że połączenie zostało utrzymane przez cały rok. W lutym 2014 roku Eurolot uruchomi kolejne połączenie - Mediolan.
 
Port Lotniczy Lublin to nie tylko loty rejsowe, ale również General Aviation, które rozwijają się bardzo dynamicznie. Loty biznesowe, ważne z punktu widzenia rozwoju regionu, cieszą się dużą popularnością. Przez rok łącznie wykonano 1 100 operacji tego typu. Z tej formy transportu skorzystali przedsiębiorcy z Izraela, Francji, Portugalii, Cypru, Włochy, USA, Ukrainy, Niemiec oraz Rosji.
 
- Lotnisko ma za zadanie aktywizować gospodarczo nasz region przez ułatwienie kontaktów biznesowych. Patrząc na wielkość ruchu General Aviation, śmiało możemy powiedzieć, że Port Lotniczy Lublin znakomicie realizuje tę misję. Lotnisko to niewątpliwie jeden z najważniejszych wymogów, które są brane pod uwagę przez przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć lub rozwinąć swój biznes na Lubelszczyźnie – mówi prezes Krzysztof Wójtowicz.
 
O tym, że Port Lotniczy Lublin może przyjmować nie tylko samoloty pasażerskie, ale także największe statki powietrzne można było przekonać się już dwa miesiące po otwarciu. W Walentynki, 14 lutego 2013 r. wylądował tutaj jeden z największych samolotów transportowych świata, An-124 „Rusłan'". Samolot zabrał na Filipiny śmigłowce Sokół z sąsiadującej z Portem Lotniczym Lublin wytwórni AgustaWestland PZL-Świdnik.
 
W minionym roku na lotnisku zostały zrealizowane inwestycje, które wpływają na wysoki poziom bezpieczeństwa podróżnych. To również dowód na to, że lotnisko się udoskonala i stale rozwija. Budowa wieży kontroli lotów oraz uruchomienie systemu ILS były możliwe dzięki zaangażowaniu i dobrej współpracy z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.
 
Dzięki lotnisku, mieszkańcy Lubelszczyzny na ferie i wakacje mogli polecieć z Lublina wprost do ciepłych krajów. Wszystko za sprawą lotów czarterowych, które z Portu Lotniczego Lublin odbywały się zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim. Z Lublina można było polecieć do Turcji, Bułgarii, Egiptu. Łącznie z tej wygodnej formy transportu skorzystało 6 831 turystów.
 
Roczne statystyki pokazują, że w regionie istnieje potencjał do rozwoju ruchu lotniczego. Średnie roczne obłożenie operacji lotniczych wykonanych z lotniska przekroczyło 80%, a w szczytach - w okresie wakacyjnym - ponad 90%. Wówczas niektóre kierunki (Gdańsk, Londyn) miały pełne obłożenie. Patrząc na wszystkie kierunki z perspektywy roku, najbardziej popularne to Londyn (zarówno Luton jak i Stansted). W pierwszych 12 miesiącach działalności operacyjnej, przewoźnicy latający z Lublina zaoferowali 222 146   miejsc. Łącznie w tym okresie obsłużono 188 369 pasażerów. Port Lotniczy Lublin utracił jednak około 5 tysięcy pasażerów rejsów, które zostały przekierowane do innych portów ze względu na trudne warunki atmosferyczne uniemożliwiające lądowanie.
 
Port Lotniczy Lublin uczcił symbolicznie swoją pierwszą rocznicę. Na wszystkich pasażerów, którzy 17 grudnia byli w Porcie Lotniczym Lublin czekała słodka niespodzianka – tort urodzinowy. Z okazji pierwszych urodzin lotniska, przez cały miesiąc mieszkańcy Lubelskiego mogli wziąć udział w konkursach, w których do wygrania były bilety lotnicze. Najmłodsi, którzy przygotowali urodzinowe kartki dla lotniska mieli szanse na specjalne gadżety z logo lotniska.


Port Lotniczy Lublin skończył rok

Powrót