Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Kontrast

Kontrast

Zmień język

Nowa wieża kontroli

21Cze
2013
Nowa wieża kontroli
21-06-2013

17 grudnia 2012 roku kontrolerzy ruchu lotniczego rozpoczęli swoją pracę na lubelskim lotnisku. PAŻP oddelegowała do Lublina 15 osób, które dbają o bezpieczeństwo ruchu lotniczego przez 64,5 godziny tygodniowo.

-Nowa wieża kontroli, to dowód na to, że Port Lotniczy Lublin stale się rozwija i udoskonala. Inwestycja jest szczególnie ważna ze względu na to, że wpływa na zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa podróżującym. Budowa wieży została zrealizowana dzięki zaangażowaniu i dobrej współpracy naszego lotniska z instytucją centralną jaką jest PAŻP - mówi prezes zarządu spółki Port Lotniczy Lublin Krzysztof Wójtowicz.

Montaż nowej wieży kontroli ruchu lotniczego rozpoczął się 16 marca br. W ciągu następnych kilku tygodni odbyły się szkolenia operacyjne oraz odbiory techniczne. 6 czerwca 2013 roku służba kontroli ruchu lotniczego przeniosła się do nowej wieży kontroli ruchu lotniczego.

Koszt budowy i wyposażenia nowej wieży, to ok 7,3 mln zł.
Wcześniej, na potrzeby lubelskiego portu lotniczego PAŻP, za 2,6 mln złotych, kupił zestaw radiolatarni z dalmierzem DVOR/DME. Radiolatarnia DVOR zainstalowana w komplecie z dalmierzem DME to system radiowy, który dzięki specjalnym odbiornikom w samolocie - umożliwia pilotowi odczytanie namiaru prowadzącego do radiolatarni oraz podaje mu odległość od niej. W oparciu o to urządzenie opracowano i wdrożono procedury lotnicze dla Portu Lotniczego Lublin
PAŻP zrealizuje obecnie trzecią inwestycję dla lubelskiego lotniska. Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku podpisano umowę na budowę systemu ILS, z wyłonioną w drodze publicznego przetargu, poznańską firmą Telbud. Wartość inwestycji to 2 794 601 złotych netto.
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej we współpracy z zarządcą lotniska – Portem Lotniczym Lublin i wykonawcą starają się przyspieszyć umowne terminy realizacji inwestycji. Gotowe są już fundamenty, prace budowlane są - pomimo początkowo niesprzyjającej aury - już bardzo zaawansowane.Zakończenia prac budowlanych spodziewamy się jeszcze w lipcu, wcześniej samolot pomiarowy zweryfikuje , jakość systemu.
Trzeba jednak zaznaczyć, że po zakończeniu procesu budowlanego, rozpocznie się proces wdrożenia operacyjnego. Międzynarodowe uregulowania zawarte w: Aneksie 10 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym oraz w ICAO EUR DOC 012 (Europejskie materiały pomocnicze do oceny usług i wsparcia certyfikacji systemów naziemnych ILS&MLS), zawierają m.in. wymóg bezawaryjnej testowej pracy systemu przed wdrożeniem systemu na nowym lotnisku.
Procedura dopuszczenia systemu ILS/DME do pracy operacyjnej, oprócz wspominanych wyżej 67- dniowych testów niezawodności systemu wynikających z wymagań Załącznika 10 ICAO, obejmuje uzyskanie wpisu do Rejestru Lotniczych Urządzeń Naziemnych, oraz publikację informacji o urządzeniu w Zbiorze Informacji Lotniczych AIP Polska.
PAŻP dołoży wszelkich starań, aby czas potrzebny na wdrożenie urządzenia do pracy operacyjnej był jak najkrótszy.
Powrót