Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Kontrast

Kontrast

Zmień język

Poradnik

Zanim rozpoczną Państwo podróż lotniczą prosimy upewnić się, czy są Państwo dobrze przygotowani do jej odbycia. Aby ułatwić Państwu zadanie prosimy o zapoznanie się z przygotowanym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego przewodnikiem dla pasażerów.

NIE ZAPOMNIJ !

  1. Sprawdzić przed wyjazdem na lotnisko czy wziąłeś wszystkie dokumenty i przedmioty niezbędne do podróży, a w szczególności: bilet, paszport (dowód tożsamości).
  2. Zgłosić się do odprawy z wyprzedzeniem dwóch godzin ponieważ odprawa biletowo-bagażowa i kontrola bezpieczeństwa są czasochłonne.
  3. Usunąć z bagażu podręcznego przedmioty zabronione do przewozu, w szczególności ostre narzędzia oraz płyny w opakowaniach większych niż 100 ml.

Jeśli zauważysz w hali lotniska bagaże i paczki pozostawione bez opieki, niezwłocznie poinformuj o tym obsługę lotniska.

Odprawa biletowo-bagażowa na lotnisku

Uwaga!

Niektóre linie lotnicze pobierają dodatkową opłatę za odprawę na lotnisku i wydrukowanie karty pokładowej. Szczegółowe informacje na temat opłat za odprawę znajdują się w ogólnych warunkach przewozu danego przewoźnika.

 
 

Szczegółowe informacje

Podchodząc do stanowiska odprawy biletowo-bagażowej (check-in) miej już przygotowany bilet, paszport (dowód tożsamości) oraz inne dokumenty - jeśli są wymagane (np. świadectwa szczepień). Odprawa będzie szybsza.

Po sprawdzeniu dokumentów i nadaniu bagażu otrzymasz kartę pokładową, uprawniającą do wejścia na pokład samolotu. zaś odpowiednio oznakowany bagaż kierowany jest do kontroli bezpieczeństwa, kontroli celnej a następnie do samolotu

Po odprawie biletowo-bagażowej udaj się do odpowiedniego wejścia do bramek, gdzie każdy pasażer przechodzi kontrolę bezpieczeństwa.

Kontrola bezpieczeństwa

Mając na względzie ewentualne zagrożenie terrorystyczne, przed wejściem do strefy odlotów, każdy pasażer i jego bagaż podręczny podlega szczegółowej kontroli bezpieczeństwa.

Dla ułatwienia i skrócenia czasu kontroli umieść wszystkie przedmioty metalowe: klucze, zegarki, paski z dużymi klamerkami, telefony komórkowe, odtwarzacze (mp3, mp4, itp.), bilon, itp., w kuwetach i połóż je na taśmie urządzenia rentgenowskiego wraz z całym bagażem podręcznym.

W większych kuwetach dobrze jest umieścić wierzchnie okrycie: kurtki, marynarki, żakiety.

Po zakończeniu kontroli bezpieczeństwa możesz przejść do strefy odlotów, skąd następuje wejście na pokład samolotu.

Pomoc za granicą

Jak zadbać o własne bezpieczeństwo, co zrobić w trudnej sytuacji, gdzie szukać pomocy. To podstawowe pytania dotyczące podróży zagranicznych.

Odpowiedzi na nie znajdziesz pod adresem www.poradnik.poland.gov.pl

Powrót